VE PERDE… High Performance Tennis Center « Siporcu

SON DAKİKA

VE PERDE… High Performance Tennis Center

Bu haber 07 Eylül 2019 - 19:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülkemiz tenisinin, dünya tenisi karşısındaki durumu ortada. Yıllardır, ülke tenisine bilimden, eğitimden ve bilhassa tenisten uzak kişilerinde yön verdiği aşikârdır. Halen dünya sıralamasında ilk 100 içerisinde oyuncumuz olmaması, bunun en büyük göstergesidir. Elbette, ilk 100 içerisinde oyuncumuz olmamasının birden fazla nedeni olduğu aşikârdır. Fakat bu sorunlar arasında ilk sırada, tenis eğitimi gelmektedir. Ülkemiz, iyi tenis eğitimi alamamış ve daha sonra da kendini yetiştirmekten aciz kalmış, antrenörler ordusuyla dolu. Bu gerçeği görmezden gelmek, deve kuşu misali başımızı kuma gömmek anlamına gelir. Elbette kendini yetiştirmiş, bir elin parmakların sayısı kadar az olan değerli antrenörlerimiz var. Zaten az olan bu düzeydeki antrenörlerinde genellikle uçuk ücretlerle bireysel koçluk yapıyor olmaları, birçok sporcunun ehil olmayan ellerde yetişmesine sebebiyet vermektedir. Kapılarına ……. TENİS AKADEMİSİ yazan, eğitim sistemlerindeki AKADEMİ anlayışı tabeladaki yazıdan öteye gitmeyen sözde akademilerle de bu sorunu çözmemiz mümkün değil. Hiçbir zaman tasvip etmediğimi, kulüp içerisi işletme sisteminin de sadece para tuzağı olmaktan öteye gitmeyeceğini daha önceki yazılarımda da vurgulamıştım. Bu tür sistemler, oyuncu öğütmekten öteye gitmezler.
Peki, bu sorunun çözülmesi için ne yapılması gerekiyor? Öncelikle, iyi oyuncu yetiştirebilmek için kulübünüzün fiziki şartlarını oluşturmanız gerekmektedir. Sonra genç, dinamik ve gelecekteki kariyerlerini tenis antrenörü olarak şekillendirecek eğitici kadroları oluşturmalısınız. Öncelikle bu eğitici kadroların eğitimlerini tamamlamalısınız. En önemlisi uzun vadeli bir yolculuğa çıkmalı ve sabırlı olmalısınız.
Bu bağlamda, tamamen yukarıda bahsettiğim paralellikte ilerleyen ve tenis camiasının da uzun zamandır merakla beklediği proje Adana’da başlıyor. Sizlerden bu konuyla alakalı gerek mail gerekse de sosyal medya üzerinden aldığım mesajların oldukça fazla olması, birçok kişinin merak içerisinde olduğunu gösteriyor. Yaptığım araştırmalar ve görüşmeler sonucunda, Adana Tenis ve Dağcılık Spor Kulübünün (ATDSK) yeni projesi High Performance Tennis Center hakkında edindiğim bilgilerimi ve görüşlerimi paylaşıp, meraklarınızı gidermeye çalışacağım.
High Performance Tennis Center projesi İtalya’nın Milano kenti merkezli VAVASSORİ TENNİS ACADEMY ile yapılan bir anlaşma neticesinde yapılacak, bir partnerlik projesidir. Bu anlaşma 15 Eylül 2019’da start alacaktır. Sezon öncesi ATDSK antrenör ( Tenis antrenörü, kondisyoner, mental koç) kadrolarında yeni yapılanmaya gitmiş ve çeşitli periyotlar halinde bu antrenörlerin eğitimlerine VAVASSORİ TENNİS ACADEMY baş antrenörü ve kurucusu, aynı zamanda da ITF sorumlu antrenörlerinden Renato Vavassori tarafından başlanmıştır. Aslında bu yapılanmanın ilk bölümü olan tesis yeterliliğinin sağlanması oldu. Kulüp içerisinde toprak ve hard kortların sayıları arttırıldı. Derslikler, antrenör odaları, kondisyon salonu yenilendi ve konaklama için anlaşmalar yapıldı. 15 Eylül itibariyle Vavassori Tennis Academy’e bağlı 6 kulüple birlikte aynı anda eğitimler başlayacak. Adana’da projeye bağlı bir İtalyan antrenör sürekli olarak bulunacak. Bu antrenörler aylık periyodlar halinde değişecekler. Vavassori Tennis Academy’e bağlı uluslararası bir kondisyoner 16-19 Eylül tarihlerinde kulübe gelerek, sporcuların sezon öncesi fiziksel testlerini yapacak ve bu konuda bir rapor hazırlayacaktır. Bu testler yıl içerisinde çeşitli periyodlarla da sürecek ve oyuncuların performans düzeyleri belirlenecektir. Renato Vavassori ise çeşitli periyodlarla Adana’ya gelerek, antrenmanlara katılacak ve antrenörlerden raporlar alacaktır. Ayrıca ATDSK sporcuları oldukça ekonomik denilecek miktarlar karşılığında haftalık kamplar şekilde Milano’ya götürülecek ve Milano kulübünün oyuncularıyla kaynaştırılacaktır. Yıl içerisinde Milano kulübünün oyuncuları da Adana’ya geleceklerdir. Bir sistem üzerine oturacak, antrenörlerin raporlamayı öğreneceği ve eğitim alacakları bu sistemin başarılı olmasını umut ediyorum. Çünkü böyle bir eğitimi yurtdışında almanız için çok büyük paralar ödemeniz gerekmektedir. Lakin Adana’da bu eğitim, uluslararası birçok kulübe göre bedava denilecek seviyelerde fiyatlandırılmış. Bu konuda bilgi aldığım ATDSK tenis kaptanı Özkan Çetin’in görüşü şu şekildeydi; “ Biz bir eğitim kurumuyuz. Eğitimin önceliği hiçbir zaman para değildir. Elbette bu ekonomik yapıyı sürdürmemiz gerekmektedir. Bunun için en ekonomik düzeyde gitmeye özen göstereceğiz. Ekonomik olarak ne oyuncu (veli) yıpratılacak ne de kulübümüzün yıpranmasına müsaade edilecektir.”
Mutlaka her yeni sistem gibi bu sisteminde başlarken aksayan yönleri olacaktır. Sistem işlemeye başladıkça bu aksaklıklar mutlaka giderilecektir. Malumunuz ülkemizin en önemli hastalığıdır, gereksiz eleştirme çabası içerisinde olmak. Bu nedenle, eleştirmek için bekleyenlere de seslenmek istiyorum. Hayat bir yarıştır. Daha iyisini yapamıyorsanız, mutlaka susarak beklemelisiniz. Bugün başarılı olmasalar dahi ilerisi için doğru bilgilerle donatılmış harika tenis insanları yetiştirecekleri tartışılmaz bir gerçektir.
Bu projenin hayata geçmesi için gece gündüz çalışan, bizzat Milano’ya giderek araştırmalar yapan ATDSK Başkanı Ali Refah Keskin’i tebrik ediyorum. Bir ayağı neredeyse Milano’da olan kulüp tenis kaptanı Özkan Çetin’i, bu anlaşmaya vesile olan Sermet Soylu’yu, tüm ATDSK yönetimi ve projeyi destekleyen ATDSK genel kurulunu da tebrik ediyorum.
Başarıya giden ilk yol, denemekten geçer. Başarılı olurlar ya da olmazlar, en azından iyi sporcular yetiştirmek için mücadele vermeleri ve bu konuda hiçbir maddi menfaat beklemeden hatta yönetimin zaman zaman cebinden para harcayarak bu işleri yapması takdire şayandır. Şimdi bizlere başarılı olmaları için destek olmaktan başka düşen hiçbir şey yok. İnanıyorum ki Türkiye’nin gerçek bir AKADEMİSİ olacak.

Fırat İzgicumalifiratizgi@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.