SON DAKİKA

TENİS FEDERASYONU BAŞKANIMIZ CENGİZ DURMUŞ’A AÇIK MEKTUP

Bu haber 12 Mart 2019 - 18:31 'de eklendi ve 717 views kez görüntülendi.

Bu hafta ki yazımın başlığı eminim ki çok ilgi çekecektir. Türkiye Tenis Federasyonu başkanımız sayın Cengiz Durmuş’a bazı konular hakkında seslenmek istiyorum.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki amacım üzüm yemektir, bağcıyı dövmek değildir. Bir kurumun başında olmak zor ve yorucu bir iştir. Kurum başkanlığı sürecinde en önemli konu size bağlı kurum, kuruluş ve bireylerin sorunları ile ilgilenmektir. Biliyorum ki tenis camiasının oldukça fazla sorunu bulunmaktadır. Son günlerde gerek sosyal medyada gerekse yazılı ve görsel basında bu konular ile ilgili bir çok eleştiri görmekteyim. Bu sorun ve aksaklıklar konusunda hiçbir açıklama ve bilgilendirme toplantısı yapılmadığını da fark ettim. Bu nedenle, bugün camianın en önemli sorunu olan performans sporcularının ve ailelerinin sorunlarının çözümü hususuna değineceğim.
2013 yılında önemli bir atılım yapılarak, Tenis Aile Birliği kurulduğunu bilmekteyiz. Fakat o günden, bu yana Tenis Aile Birliğinin ne gibi olaylara çözüm bulduğu konusunda hiçbir bilgimiz bulunmamaktadır. Haber kaynaklarından ulaştığımız bilgilerde zaman zaman sporculara ayakkabı dağıtıldığı ve bir takım ziyaretlerde bulunulduğu görülmektedir. Bu tür etkinlikleri küçümsediğim ya da önemsemediğim düşünülmesin. Tam aksine, ülkemiz tenisinin gelişimi adına yapılacak her türlü etkinliği çok önemsemekteyim. 2013 yılında kurulan Tenis Aile Birliğinin kuruluş amacını gösteren başlıkları inceledim. Bu başlıkların, ülkemiz tenisi için oldukça faydalı maddeler olduğu konusunda hem fikirim. Aileler için 2013 yılında oldukça başarılı bir proje olarak ortaya çıkan bu proje camia için umut olmuştur. Fakat geçen süre zarfında işlevselliğini yitirdiğini ya da hiçbir zaman işlevsel olmadığını düşünmekteyim. Maddeler içerisinde bulunan sporcuların ve ailelerin ahlaki eğitimi, ihtiyaç sahibi olan sporcuların eğitimi, uluslar arası turnuva oynayan sporcuların birlikte seyahat etmeleri konusunda destekler sağlamak, sporcu ve velileri turnuva ve antrenman programları konusunda bilgilendirmek konularında ne gibi etkinlikler yapılmıştır. Tahmin ediyorum ki münferit bazı etkinlik ve çalışmalar yapılmıştır. Fakat aradan geçen beş yıl içerisinde bunun yeterli olmadığını görmekteyiz. Bunun nedenlerini de şöyle açıklayabiliriz.
Öncelikle kuruluş şemasında bir sorun olduğunu düşünmekteyim. Toplam 7 kişiden oluşan Tenis Aile Birliğini kurulduktan sonra mutlaka her ile bir temsilcilik verilmeliydi. Bu temsilci il bünyesinde ki kulüplerle ve bir kulübe bağlı olmadan çalışan sporcu ve aileleri ile bir araya gelerek sorunları dinlemeli ve raporlamalıydı. Tenis Aile Birliği il temsilcilerinden aldıkları bu raporlar doğrultusunda, çalışmalarına yön vermeliydi. İşte o zaman gerçek sorunlar bilinebilir ve çözümler bulunabilirdi. Günün büyük vaktini tenisin içerisinde geçirince kulağınıza da bir çok sorun ilişiyor. Zaman içerisinde bu sorunlar sizin sorunlarınız haline de geliyor. Özellikle performans sporcularının ve ailelerinin bazı sorunlarını başlıkları halinde şöyle sıralayabilirim;

 • Tenise başladık ama doğru antrenörü nasıl seçmeliyiz?
 • Artık turnuva oynuyoruz. Turnuva sistemi hakkında geniş bilgiyi nasıl alabiliriz?
 • Tenis artık hayatımızın bir parçası oldu. Dersler ve tenisi bir arada nasıl yürütebiliriz?
 • Yurt içi turnuvalarında başka illere gidiyoruz. Maliyetlerimizi düşürmek ve diğer sporcularla kaynaşmamız adına bu illerde başka sporcuların ailelerine misafir olabileceğimiz ( Erasmus gibi )bir program var mıdır?
 • Öğrendik ki uluslar arası turnuvalar bizim için daha önemli. Uluslar arası turnuvalar hakkında hiçbir bilgimiz yok. Bu konuda nasıl bilgi alabiliri ve eğitilebiliriz?
 • İngilizcemiz olmadığı için uluslar arası turnuvalar için ITF tarafından yayınlanan kitapçığı okuyamadık. Acaba bunu Türkçe çevirisi var mı?
 • Çocuğumuz yurt dışında turnuvaya gitti. Fakat gittiğimiz ülke de kendimizi o kadar yalnız hissettik ki yanımıza partner nasıl bulabiliriz?
 • Birkaç uluslar arası turnuva oynadık ve çocuğumuz başarılı da oldu. Fakat ekonomik gücümüz olmadığı için daha fazla turnuva oynayamıyoruz. Acaba destek nasıl buluruz.
 • Bazı turnuvalar da yemek ve konaklama karşılanıyormuş. Bunun doğru olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz?
 • Çocuğumu hangi uslular arası turnuvalar yönlendirmeliyim. Bu konuda eğitim ve bilgi paylaşan bir birimimiz var mı?
 • Federasyonumuz uygun fiyatlarla uluslar arası tenis akademilerinde kamp düzenliyor mu?
 • Profesyonel tenisçi olmak için izlememiz gereken yol nedir?

Yukarıda saydığım başlıklar daha da türetilebilir. Çünkü bu sorunlar tüm sporcu velilerinin ortak sorunlarıdır. Sporcular ve veliler bu işe gönül vererek başlamaktadırlar. Fakat sonrasında bilgisizlik, yetersiz eğitim ve ekonomik nedenler ile bir çok sporcu zaman içerisinde yok olup gitmektedir. Sporcu ve ailelerinin en önemli sorunları arasında bilgisizlik gelmektedir. Sporcular ve aileleri özellikle uluslar arası turnuvalar konusunda deneme, yanılma yöntemi ile öğrenmek zorundadırlar. Bu denemeler çoğu zaman yüksek maliyetlere ve hüsranlara sebep olmaktadır. Bilgiye sahip olan aileler de bilgilerini paylaşmak istememektedir. Bunun nedenleri hepimiz tarafından bilinmektedir. İşlevsel bir Tenis Aile Birliği bu konularda bilgilendirici birimler kurmalıydı. Bu birimler il temsilcisini eğitmeli ve il temsilcisi de ildeki aileleri ve sporcuları bilgilendirmeliydi. Böylece aileler ve sporcular yanlış seçimler ve hatalarla zaman içerisinde tenisten uzaklaşmamış olurdu. Tenis Aile Birliği projesi doğru bir proje olmasına rağmen işlev olarak yetersiz kalmıştır.
Sayın başkanım Cengiz DURMUŞ, yukarıda yazmış olduğum hususları tekrar gözden geçirmenizi rica etmekteyim. Bunu tenis sporuna gönül vermiş tüm sporcu ve aileleri adına rica etmekteyim. Ortada çok büyük bir bilgi kirliliği bulunmaktadıri. Bu bilgi kirliliğini temizleyebilecek tek kurum Türkiye Tenis Federasyonudur. Bu uzun yolculukta sporcuların ve ailelerinin izleyebilecekleri bir öncüye veyahut rehbere ihtiyacı vardır. Türkiye Tenis Federasyonunun en önemli kuruluş nedeni sporcuların aynı çatı altında toplanması ve haklarının korunup gözetilmesidir. Dünya tenisinde söz sahibi sporcular elde etmek istiyorsak, kaynaklarımıza yönelmeliyiz. Kaynaklarımızı doğru beslemediğimiz ve onları doğru yönlendirmediğimiz sürece önümüzdeki yıllarda da hüsrana uğrayacağımız bir gerçektir.
Yazımın sonunda önemli bir konunun da altını çizmek istiyorum. Tenis federasyonumuz ile Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM ortak bir protokol yaparak, performans düzeyinde (ULUSLAR ARASI YARIŞMACI) olarak devam eden sporculara bazı derslerden muaf olmak, üniversitelere girişte ek puan, özel üniversitelerde sporcu kontenjanı gibi bir proje hazırlanmalıdır. Böylece sporcu akademik eğitim ile spor arasında kalmamalıdır.

Fırat İzgi
Fırat İzgicumalifiratizgi@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.