SUPPLEMENT NEDİR ? NE İŞE YARAR ? - Siporcu Gazetesi Spor HaberleriSiporcu Gazetesi Spor Haberleri

SON DAKİKA

SUPPLEMENT NEDİR ? NE İŞE YARAR ?

Bu haber 07 Eylül 2019 - 19:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Supplement Nedir?
Supplement kısaca vücuda alınan takviye besinmanasına gelir. Vücudun üretemediği ya da yetersiz miktarda ürettiği besinleri dışarıdan tamamlamakiçin ortaya çıkmışlardır. Protein, amino asit, karbonhidrat, bcaa, creatine, l-carnitine, glutaminebaşlıca supplementler olarak söylenebilir. Profesyonel spor yapan kişilerde vücudun yeterli miktarda üretemediği besinleri dışarıdan almak gereklidir. Sağlık sorunu olmayan kişilerde vücut aslında bu besinleri üretebilmektedir fakat bunun bir bedeli olmaktadır. Örneğin ağır spor yapan kişilerin alması gereken protein için yüksek miktarda et tüketmeleri gereklidir. Et tüketildiği zaman onunla birlikte karbonhidrat ve yağlar da tüketilmiş olur. Vücudun ihtiyacından fazla miktarda kalori alması demek kilo artışı ve yağlanma demektir. Doğadaki çoğu besin maddesi tek başına bulunmaz. Yukarıda örneğini verdiğimiz gibi en yağsız eti de tüketseniz belli miktarda yağ, karbonhidrat ve bazı mineralleri tüketmiş olursunuz. Bilim insanları vücudun sadece ihtiyacı olan maddeyi alması için çalışmalar yapmışlar ve ayrıştırdıkları besinleri supplement adıyla kullanıma sunmuşlardır. Supplementler tek tip olabileceği gibi vücut ihtiyacına uygun olarak belli oranlarda karıştırılmış şekilde de satılır. Böylece yapılan spora ve ihtiyaca göre vücut desteklenmiş olur.

Supplementler Ne İşe Yarar?
Supplementlerin her biri farklı işlevlere sahiptir. Her ne kadar farklı özelliklere sahip olsalar da temel görevleri vücudun onarımı ve geliştirilmesidir. Canlı metabolizması kendini onarma ve geliştirme yeteneğine sahip olsa da bunu yaparken hızlı değildir. İyileşme süreci ağır ve uzun sürer. Rekabetin arttığı günümüzde sporcuların belli bir yarışma zamanına kadar hazır olması gerekir. Bu süreci hızlandırmanın tek yolu, supplementlerden destek almaktan geçer. Sporcuların başlıca kullandığı supplementler ve görevleri şöyledir:
Besin takviyesi anlamına gelen supplementler, vücut geliştirmede önemli bir yere sahiptir. Vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılamada etkili bir rolü olan supplementler; kilo almak veya vermek isteyenlerin ya da atletik performansını arttırmaya çalışanların toz veya kapsül halindeki kullandığı kimyasal besinlerdir. En bilinen ürünler ise; protein tozları, amino asitler( BCAA ), kreatin, yağ yakıcılar ve testosteronarttırıcılardır. Bu ürünlerin kullanım ölçüleri, o ürünü kullanacak kişinin istek ve ihtiyaçlarına göre değişir. Dünyada büyük bir pazara sahip bu sektörde, envai çeşit firma ve ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin kullanımındaki dozlar ve ölçüler kullanım talimatlarında belirtilmiştir. Kullanan kişi bu talimatları mutlaka okumalı ve sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmamak için uyarıları dikkate almalıdır.

Soner Kulsonerkul01@gmail.com