Neden hareket etmeliyiz? - Siporcu Gazetesi Spor HaberleriSiporcu Gazetesi Spor Haberleri

SON DAKİKA

Neden hareket etmeliyiz?

Bu haber 13 Ekim 2018 - 11:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnsanoğlu fizyolojik yapısı gereği sürekli hareket etmesi gereken bir yapı ile tasarlanmıştır. Sürekli hareket halinde olmak vücudun hem fiziksel hem deruhsal gelişimini devamlı arttırırken, yaşlanmayı geciktiren en önemli parametredir.

Gündelik yaşamımızda olağan işlerimizi yaparken harcadığımız kalori ve diğer tüm ihtiyaç duyduğumuz değerlerin yerine yenisini ilave etmez veya yeterli düzeyde almaz isek o zaman vücudun kimyasında başkalaşımlar yaşanmasını sağlarız. Bu başkalaşımları uzman yardımı ile kontrollü olmasını sağlarsak arzu edilen vücut yapısına kavuşuruz. Fakat gelişi-güzel veya bilinçsizce bunun gerçekleşmesine göz yumarsak vücudumuz için zaman tersine dönmeye başlayacaktır.

Her sanatçının başarılı olan sanatına attığı bir imzası olduğu gibi bizim de kendi vücudumuza attığımız imzamızı fiziksel ve ruhsal pozitiflilik ile gösterebiliriz.

Uzmanların son 5 yılda hemfikir olduğu en büyük tespitlerden biri de şüphesiz günde 10.000 adım atılması şartıdır. Günde atılan on bin adım ile vücudun ihtiyaç fazlası aldığı tüm enerji depolarının uyumadan önce yakılarak gece uyku sırasında midenin iş yükünü azaltılması hedeflenmektedir. Günde 3 öğün yemek yerine ara ara daha fazla ama küçük menülerle beslenerek vücudun hareket kabiliyetini arttırabilirsiniz.

Vücudunuzun dinlenmesi için tercih ettiğiniz hareketsiz bir yaşam tarzı gün geçtikçe sizi yorgunluğa daha fazla itecektir.

Zamanı kaçırmadan haydi hareket etmeye!
YAZI: SONER DENİZ İŞİSAĞ