İstikrarlı şampiyonluk! « Siporcu

SON DAKİKA

İstikrarlı şampiyonluk!

Bu haber 12 Aralık 2019 - 13:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Alanya’da Arena Fitness Spor Kulübü’nün Sahibi Selahattin Karakuş üst üste kazandığı Türkiye Şampiyonluğu’nun sürecini Siporcu Gazetesi’ne anlattı.

Röportaj: Deniz İşisağ

Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası’nda Türkiye birincisi olarak dünyada ülkemizi temsil etmeye hak kazanan Selahattin Karakuş ile Alanya’da röportaj yaptık. Üst üste Türkiye Şampiyonu olmayı nasıl başardı diye sormaya başladık en sonunda dünyanın savaştığı obezite hastalığı ile mücadele yöntemlerine kadar konuştuk.

Hangi branşta yarıştınız?

En son katıldığım Türkiye Şampiyonası’nda “Master Erkekler Fizik 40-44 Yaş Açık Siklet” branşında yarıştım. Benimle beraber yarışan 12 sporcu arkadaşımızı geride bırakarak üst üste üçüncü kez birincilik yaşama gururuna sahip oldum.

Sizi başarılı kılan etken nedir?

İstikrar ve disiplin. Bir sporcu bu iki etkene muhtaçtır. İrademizi, istikrarlı bir şekilde kullanarak çalışmalarımıza devam edersek başaramayacağımız şey yoktur. Ben buna inanıyorum. Sporculuk kariyerimde disiplin anlayışı hep ön planda olmuştur.

Birden vücut geliştirmeci olmadınız belliki arkaplanınızda ne var?

Yaklaşık 8 yaşında jimnastik sporu ile tanıştım. Sanırım sadece vücudumu değil hayatımı şekillendiren bir gelişme oldu. Tüm sporların temelini oluşturan jimnastik eğitimine uzun süre devam ederken 20 yılım tekvando sporuna hizmet vermekle geçirdim. Milli sporculuk geçmişim ile beraber siyah kuşakta 5. Dan antrenörlüğüm devam ederken, Kick Boks sporculuğu ve antrenörlüğüm de bulunmakta.

Spora adanmış bir yaşam denilmez mi buna?

Kendimi bildim bileli spor yapıyorum ve yaptırıyorum. Bana kazandırdığı değerlerin yanı sıra ülkeme kazandırdığım değerlerde yadsınamaz. Yetiştirdiğim başarılı sporcular ve benim yaptığım dereceleri göz önünde bulundurursak adanmışlıktan elbette bahsedebiliriz.

Tecrübe ettiğiniz sporlar arasında en zoru hangisi?

Kesinlikle Vücut Geliştirme sporu denilebilir. Diğer tüm spor branşlarının temeline vakıf olup antrenmanlara devam ederken arada ufak molalar verebilirsiniz. Fakat uzun vadede vücut geliştirme yapma gibi bir hayaliniz varsa plan dahilinde olmadan su bile içemezsiniz. Sürekli diyet halinde yaşamak demir gibi irade istiyor. Bu iradeyi zamana yayıp sürdürmek ise tamamen kişinin gücüne bağlı.

Hedefiniz nedir?

Dünya şampiyonasında ilk üçe kalmak! İnanıyorum. Ülkemin bayrağını dalgalandırmak ve istiklal marşımızı okutmak en büyük gurur kaynağım olacaktır. Onun haricinde hedefim ömrüm boyunca profesyonel spor hayatımı devam ettirmek olacaktır.

Vücut Geliştirme tanınıyor mu yeterince?

Bunu fitness salonlarından çıkartıp halka yaydığımız zaman başarılı oluruz. Gençler kendilerine idol ararken bizleri de farketmelilerdir. Bunun için sadece fitness salonuna gelen kişiler değil dışarıdakilerin dikkatini çekecek yöntemler bulunmalı. Bizler uluslararası arenalarda kupalar kazanırken şehrimizin de “Turizm Kupaları” düzenleyip farklı organizasyonların oluşmasına fırsatlar yaratmalıdır. Ancak böyle halka tanıtabiliriz.

Vücut geliştirme ülkemizde en çok sömürülen ve ticarete dökülen spor değil mi?

Maalesef öyle. Fakat spor yapanlar bilinçli olursa kimse onlardan zorla para almaz, alamaz. Eğer vatandaş sağlıklı ve fit bir vücut için fitnes salonuna gidecekse ilk yapacağı şey pahalı spor kıyafetleri veya gıda takviyeleri almak değil, kendisine antrenman yaptıracak antrenörün belgeleri ve başarılarına bakmak olmalıdır. Kendisini ispat etmiş, başarılı ve hala istikrar gösteren eğitmenler vatandaş tarafından doğru tercih edilirse bu iş ticaretten kurtulur.

Peki antrenörlerimiz bilinçli mi?

Elbette ciddi derecede iş yapan antrenörlerimiz bulunmakta. Fakat bu sayı maalesef ihtiyacı karşılamayacak derecede az.

Fitness sektöründeki temel sorun nedir hocam?

Kaslar egolarla beraber şişiriliyor. İyi bir antrenör fizik başarısını belli bir döneme değil hayatının tümüne yaymalı. Öğrencileri tarafından rol model alındığının bilincine varıp disiplinli bir hayat sürmeli. Denetleme mekanizmaları spor yapan vatandaşın bizzat kendisinde olduğunda antrenörlerimizin başarı çıtası yükselecektir. Üyelerimiz antrenörlerini kas kütlesinin büyüklüğüne göre değil akademik ve fizik başarılarına göre tercih etmeyi öğrenmelidir.

Burada fitness salonu işletmecilerine de sorumluluk düşmüyor mu?

Tabiki düşüyor. Fakat işin içine para girince kim bu sorumluluğu alır kim almaz işi riske atmamak adına hizmet alan vatandaşın bu bilince vakıf olması önemlidir. Bu yüzden bu konunun altını çizdim.

Vücut Geliştirmeyi halka nasıl yayarız peki?

Bizler Hollywood filmlerinden icad olmadık. Komşumun alışveriş yaptığı pazardan alışveriş yapıyor, üyelerimizle aynı ağırlıkları kaldırıyoruz. Aynı genlere sahip aynı kültürden geliyoruz. Böylesine şampiyonluk vücut olmasada ideal vücut tipine herkesin sahip olabileceğini göstermemiz gerekmektedir. Bunun içinse şehrin meydanlarında podyumlar düzenlenir ve biz sporcuları ön plana çıkararak halkı bilgilendirme çalışmaları yapabiliriz. Burada iş sivil toplum örgütlerine ve belediyelere düşüyor. Biz sporcular olarak her zaman katkı koymaya hazırız.

Tonlarca diyet listeleri var. En ideal yöntem nedir?

Kalori açığı yaratmak! Bir birey öncelikle kendi antrenörü ve doktoru olmasını bilmeli. Gün içerisinde harcadığı efor ile denk gelecek kalori tüketirse vücut kitlesini korur, eğer daha az kalori tüketirse zayıflamaya başlar. Basit bir formül olmasına rağmen uygulamada istikrarı yakalamak zor.

Steroid kullanınca Herkül olacağını düşünenler var. Haklılar mı?

Kar zarar endekslerinde karlı çıkacaklarını düşünüyorlarsa kullansınlar. Kısa vadede etkili vücut yapmak için; karaciğer yetmezliği, saç dökülmesi, kalp büyümesi, kısırlık veya hormonal bozukluk yaşama riskine değeceğini düşünüyorlarsa kişinin kendi seçimidir.

Obezite tüm dünyanın ortak sorunu. Nasıl aşılır?

Reklamı yapılan ambalajlı ürünleri kullanmayarak! Her iklimin her yörenin kendine özgü geleneksel lezzetleri ve besinleri mevcut. Bu geleneksellikten çıkıp, bizlere sunulan dondurulmuş, ambalajlı ürünleri kullanmaya devam ettikçe sorun çözülmez. Aslımıza dönüp semt pazarlarımızdan aldığımız taze sebze ve proteinlerle beslenmemiz gerekir. İşin boyutu bununlada bitmiyor. Günlük ihtiyacımız olan besinden fazlasını tüketilmesi de hataların başında yer alıyor. Kalori açığı yaratarak formlar korunmalı.

Gençlere güveniyor musunuz? Tavsiyeleriniz nedir?

Güvenmek istiyorum. Yeni jenerasyona ne verirsen onu alıyor. Kendilerine kolay idol belirliyorlar. İdolleri ne giyerse onu giyiyor, ne dinlerse onu dinliyor… Ben gençlerimizin güçlenmelerini istiyorum. Fizik ve iradelerini güçlendirecek kaynaklar tüketsinler. Beslenme ve kötü alışkanlıklar konusunda çok hassas davranmalılar. Yapabilecekleri büyük icraatler varken zamanlarını gereksiz oyalanmalarla harcamamalılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.