Bu kış ada Çayı içiyor muyuz? - Siporcu Gazetesi Spor HaberleriSiporcu Gazetesi Spor Haberleri

SON DAKİKA

Bu kış ada Çayı içiyor muyuz?

Bu haber 26 Ekim 2018 - 11:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dünya genelinde yaşanan teknolojik gelişimlerin esir aldığı en büyük sektörlerden olan şüphesiz ki Sağlık’tır… Büyük ilaç şirketlerin yaptığı bileşenlerle oluşturduğu ufacık haplardan şifa beklemek artık demode!
Demode diyoruz çünkü üretilen ilaçlar etkisini belli bir zamana kadar sürdürebiliyor veya böyle tasarlanıyor!
Atalarımızın kullandığı ve mevsimlere göre şekillenen doğal bitkiler mucizevi etkilerini günümüzde hala geçerliliğini koruyabiliyor olması insanoğlunun yüzünü doğaya çevirmesinde en büyük etken.
Kış aylarına bazı şehirlerimiz inat etsede Türkiye geneli olarak girmeyi başardık!
Doğanın bize sunduğu muhteşem bitkilerden biri olan Adaçayını inceleyerek tavsiyelerde bulunacağız. Hadi hep beraber “Adaçayı’nın” mucizelerine tanık olup tüm dostlarımıza bu bilgileri paylaşalım…

***

Bize ilk orta çağ dönemlerinden geldiği buluntularla sabit olan Adaçayı dünyada çeşitli bölgelerde yaygın olarak yetiştiği bilinmektedir. Fakat ülkemizde öyle yerlerde bulunuyor ki belkide böyle bir mucizevi bir bitkinin üstüne basıp geçiyoruz gündelik yaşamdan farkında bile değiliz! Türkiye’de yaygın olarak Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinin denize yakın kısımlarında yetiştiği bilinmektedir. Çay’a en büyük alternatif olarak gösterilsede fiyatından ötürü gündelik olarak sık tüketilmesi biraz pahalı görünebilir.
Bunun yerine günün belirli zamanlarında; günde en fazla 3 kez tüketmek hem bütçenize hemde sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır. İçimi sırasında yumuşayan boğaz ile ilk etkisini yaşayarak benzersiz bir çay keyfinin tüm etkilerini Adaçayı ile yaşayabilirsiniz.

Adaçayı yetiştirilip olgunluk çağına geldiğinde kurutulmak üzere güneşe serilir. Kuruyan bitki ancak bu sayede etkili bir çay haline geldiğine inanılmaktadır.
En çok sorulan sorulardan biri olarak karşımıza çıkan “Adaçayı nasıl hazırlanmalıdır?”, “Adaçayı yağ yakar mı?” gibi soruları sorduğunuzu duyar gibiyiz.

İşte mucizevi bitkinin faydaları, okuyun kararı siz verin!

Yumuşak içimli olan bu bitkinin yaprakları kurutularak çayı yapılır. Adaçayının faydaları nelerdir, adaçayı nasıl demlenir, adaçayı zayıflatır mı sorularının cevaplarını sizler için araştırıp derledik.

Adaçayının faydaları geçmişten günümüze artarak keşfedilmeye başlamıştır. İçerisinde birçok element barındıran adaçayı orta çağ döneminde”her derde deva” olarak adlandırılıyordu. Hatta orta çağ döneminde yaşayan insanlar bahçelerinde bile adaçayı yetiştiriyorlardı. O dönemde bahçesinde adaçayı yetiştirmesine rağmen ölen birisi varsa ona ”-bahçesinde adaçayı yetişiyordu nasıl olur da ölür” gibi söylemler bile yer almaktaydı.

Bizde geçmişten günümüze kadar faydalarının giderek arttığı adaçayı nasıl demlenir, adaçayının zararları nelerdir, adaçayının faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için açıklayacağız.

İşte adaçayının faydaları
Beyin ile sıkı bağ kurar; Çayının beyin gelişimine oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Hafızayı sürekli dinç tutarak Alzheimer hastalığına da iyi geldiği belirtilir.

Kadınlarda rahim hastalıklarında etkili; Rahimde meydana gelen rahatsızlıkları ortadan kaldırıcı sonuçlar aldığı ifade ediliyor. Rahimde sıklıkla görülen iltihaplanmaları gidermesi en çok başvurulan yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca evlat sahibi olmak konusunda başarısız kalan çiftlere günde 1 bardak içmeleri şiddetle tavsiye ediliyor.

Kadınların korkulu rüyası menopoza yardımcı; Sıcaklık hissi, daralma, aşırı sitres ve başkaca çeşitli olağanüstü durumları yaşanan menopoz döneminin en büyük yardımcısı olarak kadınlara tavsiye ediliyor.

Vücut direncini arttırır; Gün boyu süren koşuşturmaların sonunda oluşan aşırı bitkinlik ve enerjisizlik durumlarında başvurulan en etkili yöntemler arasında karşımıza çıkan “Adaçayı” diğer yandan tansiyon yükselmesi risklerini ortadan kaldırdığı yapılan araştırmalarda sabitliğini korumaya devam ediyor.

Biriken pis kanı yeniler; Solum yollarında meydana gelen balgamı, mideden kaynaklanan balgam salımını ve kanda meydana gelen mikropları temizlediği bilinmektedir.

Stresi yok ederek sakinleştirir; Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Sinirli ve gergin hissettiğiniz zamanlarda bir bardak adaçayı rahatlamanızı ve gevşemenizi sağlayacaktır.

Böbreklerde sıkıntı var mı?; Böbrekte ve mesanede meydana gelen taşların düşmesine yardımcı olur. Böbrek ve mesane taşları için 80 gr adaçayını bir litre suyun içerisinde kaynatıp içebilirsiniz.

Terleme iyidir ama aşırısı kötü!; Aşırı terleme şikâyetinden muzdaripseniz günde 1 miktar adaçayı içerek terleme sorunuzun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınız dayanıksızsa; Saçlarınızı adaçayı ile durulayarak saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu durum hem saç tellerinizin kalınlaşmasına hem de saçlarınızın dökülmesine engel olacaktır.

Boğazlar için tek adres; Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa boğazınızda meydana gelen ağrıyı ve iltihaplanmayı adaçayı gargarası yaparak tedavi edebilirsiniz. Bunun için yapraklarını kaynattığınız adaçayını ılık bir şekilde ağzınızda bademciklerinize değecek şekilde gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Ağız kokusuna etken durum: Diş eti kanamaları; Diş etlerinizde çekilme ve kanama şikâyetiyle karşı karşıyaysanız yine bu sorunu adaçayı ile doğal yoldan tedavi edebilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra adaçayı ile gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Peki ya nasıl demlenmeli?
Çay kültürü Türk toplumuna yabancı değil. Dünyada çay tüketimi en yüksek oranı bünyemizde barındırdığımızdan aldığımız tüm tecrübeleri “Adaçayı” için kullansak yeridir. Hiç telaş etmeyin en sade ve yalın şekli ile “Adaçayı demlemenin püf noktalarını” sizler için paylaşacağız. Adaçayı nasıl demlenir hepberaber öğrenelim:

Gerekli olan malzeme:
2 su bardağı ölçeğinde sıcak su
1 tatlı kaşığı adaçayı

Adaçayı ne kadarda demini alır?
Tek yapmanız gereken kettle veya “Su ısıtıcısı” aracılığı ile kaynama derecesine gelen suyu bir demliğe alıyor ve öncesinden demliğe kattığımız 1 tatlı kaşığı adaçayı ile buluşturuyoruz. 5 ila 7 dakika arasında beklemeye aldıktan sonra mini fincanımıza ara ara dökerek yavaşça tüketiyoruz. Ortalama 10 dakika demlenen Adaçayı kıvamının tadı acı daha öncesinde tüketilen çayın tadı çok hafif olacaktır. Siz damak tadınıza en yakın olanı hangisi ise deneyerek tüketebilirsiniz.

Tüm bunların sonunda zayıflayacak mıyım?
Hiç bir bitki ne tür kullanımla tüketirseniz tüketin bünyesinde sihir etkisi olamaz. Fakat, beslenme düzeninizi doğru ayarlar ve stresinizi azaltıcı faaliyetlerde bulunursanız işte tam burada “Adaçayı” devreye girer. Yalandan makale yazan sitelerin mucizevi başlıkları sizi aldatmasın. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin değerlerini karşılamanız ve günlük yakmanız gereken kalorileri yakmadıkça çuval dolusu “Adaçayı” içseniz nafile!

Adaçayı kimler için zararlı?
– Düşük tansiyona sahip olanlar sıklıkla kullanmamalıdır.
– Devamlı kullanmak zorunda oldukları ilacı olanlar kullanması önerilmez.
– İnsülin kullanan ve şeker sıkıntısı yaşayanlara tavsiye edilmez.