AKADEMİK OLMAYAN AKADEMİLER « Siporcu

SON DAKİKA

AKADEMİK OLMAYAN AKADEMİLER

Bu haber 24 Nisan 2019 - 14:47 'de eklendi ve 559 views kez görüntülendi.

Öncelikle yazıma şu söz ile başlamak istiyorum.
Sorumluluk duygusunun ortadan kalkması, otoriteye boyun eğmenin en önemli sonucudur. ( Stanley Milgram)
Hayatım boyunca yaptığım her işte sorumluluk duygumu ön plana çıkarttım. Hiçbir zaman otoritenin yaptığı yanlışlara boyun eğmek gibi bir gaflete düşmedim. Yeri geldiğinde övülmesi gereken insanı da övmesini bildiğim gibi yeri geldiğinde de aynı insana hatalarını söylemesini bilecek cesareti gösterdim. Elbette bunu yaparken her zaman nezaket kurallarını da göz önünde bulundurdum. Bu hafta belki de daha önce defalarca işlenmiş bir konuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Kim bilir belki bu sefer birileri görür ve ciddiye alır.
Ülkemizde son yıllarda çoğalan bir AKADEMİ furyası görüyorum. Uzun yıllar TENİS KULÜBÜ anılan kulüplerin şimdilerde neden AKADEMİ olarak anıldığını merak ettim. Acaba bu isim değişikliğinin, sistem değişikliklerinden mi kaynaklandığını sorguladım. AKADEMİ sözcük anlamı olarak; Eski Yunancadan gelmektedir. Fransızca da ise bilimsel kuruluş anlamına gelmektedir.
Görüldüğü üzere sözcük anlamı içerisinde bilimsellik geçmektedir. Peki, bilimsel olduğunu iddia eden bunca eskinin tenis kulüpleri şimdinin tenis akademileri ne derece bilimsel. Ben bugüne kadar içinde bilimsel bir yapı barındıran bir tenis kulübüne rastlamadım. Tabela isminde AKADEMİ yazan ve hala anam babam usulü ile tenis öğretmeye devam eden kulüplerin sadece ismi AKADEMİ olmuş.
Günümüz tenisi oldukça zor ve içinde bilimselliği barındıran bir spor, bir oyundur. Tek bir vuruşun bile 3-4 değişik şekli vardır. Bu nedenle zor öğrenilen ve zor ustalaşılan karmaşık bir spordur. Bu sporda ustadan çırağa iş aktarma olamayacağı gibi, iyi oynuyorum ben de öğretebilirim denilemez. En azından artık günümüzde böyle değildir. Tenis bilim, teknoloji ve de ciddi bilimsel bir eğitim olmadan gelişemez. Gerçek akademilerde tenis ile ilgili her şey, bilimsel olarak ve alanında uzman kişiler tarafından yıllık, aylık ve günlük olarak planlanır. Akademi antrenörleri de bu çizgi üzerinden eğitimlerini gerçekleştirirler. Tenisin bilimsel yönünü kabul edip, bu yöndeki çalışmalar doğrultusunda ilerleyen ülkelerde tenis en üst seviyelere çıkmıştır. Bu program doğrultusunda ilerleyen ülkeler kendi tenis ekollerini oluşturmuşlardır.
Akademik çalışmalar da gösteriyor ki tenis uzmanlaşması oldukça zor spor dalları arasındadır. Özellikle performans düzeyinde sporcu yetiştirmek isteniliyorsa sporcularla birebir ilgilenilmesi şarttır. Sporcuların ortak ihtiyaçları olduğu gibi bireysel ihtiyaçları ve gereksinimleri de oluşmaktadır. Her sporcunun uzun dönemli kayıt oluşturmak sureti ile incelenmesi gerekmektedir. Henüz bilgisayarın düğmesini açmaktan aciz, hiçbir bilimsel makale okumamış, günümüz tenisinden ve siteminden uzak, hocasından öğrendiği birkaç diril ile idare eden antrenör kadroları ile sadece tenisi sevdirmekten öteye gidemezsiniz. Bu nedenle de sadece tabela akademisi olmaktan öteye gidemezsiniz.
Gerçek tenis akademilerinde bilim ön plandadır. Sporcu tenis okulundan, performans tenisine geçtiğinde, eğlence içerikli tenisi tamamlamış artık gerçek eğitime hazırdır. Bu süreçten sonra sporcunun gelişimi sadece gözle değil, kayıt tutmak sureti ile de incelenmeye başlanmıştır. Sporcu düzenli periyotlarla bilimsel testlerden geçirilmektedir. Kişisel ve grup olarak uzun vadeli antrenman programı yapılmıştır. Konusunda uzman kondisyonerlerle kort içi ve kort dışı çalışmalarına başlamıştır. Belirli aralıklarla grup olarak sınıf içi görsel eğitimleri almaktadırlar. Ayrıca konusunda uzman öğreticilerden beslenme, mental olarak da destek almaktadırlar.
Yukarıda belirttiğim içerikleri barındırmadan sadece tabelalarına AKADEMİ yazarak bu iş ne yazık ki olmuyor. İşin doğrusu konu ile ilgili burada yazacak o kadar çok şey var ki. Anlatmaya ne bir köşe yazısı yeter nede birkaç köşe yazısı. Konu hakkında bir kitap yazılır desem yeridir. Ben elimden geldiğince kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur.

Fırat İzgi
Fırat İzgicumalifiratizgi@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Necdet Kestelli25 Nisan 2019 / 08:54Cevapla

Kalemine yüreğine sağlık
Bu akademiler (?) ile tenisi sevdiremeyeceğiniz gibi, sevenleri de ancak soğutursunuz..Nokta.
Not: Bu işi en azından hakkıyla yapmaya gayret eden akademi veya az sayıda kişiyi tenzil ederek…
Sevgiler